Europejskie Stowarzyszenie Miłośników Nauki i Kultury

AKTUALNOŚCI

Nasze działania.
21
Kwi

Europejskie seminarium „Ku przeszłości”

Europejskie seminarium „Ku przeszłości” w okresie od kwietnia do maja 2005 roku. Język seminarium: j. polski, j. niemiecki, j. angielski, j. francuski, j. rosyjski.

Cele ogólne zostały zrealizowane a były skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych miłośników kultury i dla innych zainteresowanych. Pragnęliśmy, aby wybrana przez nas metodyczno-dydaktyczna koncepcja seminarium stała się podstawą współpracy pomiędzy instytucjami edukacyjnymi w Polsce i w Europie, którego celem było m.in:

integracja społeczności szkolnej i dorosłej,
przełamanie stereotypów,
wielokulturowość we Wrocławiu,
poznanie miejsc kultury, zabytków Wrocławia i okolic,

Miejsce spotkania: Uniwersytet Wrocławski, Międzynarodowy Dom Spotkań Fundacji „Krzyżowa”, Świdnica, Zamek Książ.

Organizator: Europejskie Stowarzyszenie Miłośników Nauki i Kultury PROGRESSIO

Współorganizatorzy: Dział Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Wrocławskiego, WCDN, Szkoła Podstawowa nr 90 im. prof. St. Tołpy, Publiczne Gimnazjum Sióstr Urszulanek we Wrocławiu.

Program seminarium zrealizowany był według następującego scenariusza:

Sobota 21.05

 • Sala konferencyjna – Hotel PATIO.
 • Wieczór integracyjny dla gości z Niemiec, Belgii, Słowenii i Francji. Prezentacja uczestników i ich oczekiwań. Przełamanie stereotypów.

Niedziela 22.05

 • Wycieczka całodniowa dla dzieci i dorosłych.
 • Międzynarodowy Dom Spotkań Fundacji „Krzyżowa”.
 • Zwiedzanie Kościoła Pokoju w Świdnicy.
 • Zwiedzanie Zamku Książ. Rozważania nt.  „Wrocław – miasto wielu kultur” – sala konferencyjna w zamku.

Poniedziałek 23.05

 • Uniwersytet Wrocławski. Sala Oratorium Marianum. Wystąpienie p. Ireny Kraśniewskiej – dyr Działu Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Wrocławskiego. Referat p. Bogusławy Przywłoki nt. „Edukacji młodego pokolenia”. Pokaz Tańców Europejskich.
 • Wystawa „Wrocław wczoraj i dziś” na Akademii Sztuk Pięknych.
 • Zwiedzanie Wrocławia z przewodnikiem ‚Na bursztynowym szlaku”.
 • Warsztaty literacko – plastyczne „Panorama Europy” w sali Banacha na UW. Przedstawienie „Tajemniczy ogród”.

Wtorek 24.05

 • Podsumowanie seminarium i omówienie perspektyw współpracy. Uniwersytet Wrocławski, sala Banacha.
 • Do wyjazdu uczestników – czas wolny, był wykorzystany do odwiedzenia polskich szkół oraz instytucji reprezentowanych przez polskich uczestników seminarium i rozmów o przyszłej współpracy.

W całym przedsięwzięciu wzięło udział w hotelu wiele gości z kraju 30 i 10 z zagranicy, byli to nauczyciele, wykładowcy, przedsiębiorcy, pracownicy muzeów, przedstawiciele innych stowarzyszeń.

Na wycieczce było 45 osób, głównie goście z poprzedniego dnia a na Uniwersytecie Wrocławskim w s. Oratorium Marianum uczestniczyło ze 300 osób cała sala wypełniona była po brzegi.

Ponadto na warsztatach w sali Banacha uczestnikami było ok.100 osób, byli to przede wszystkim uczniowie z opiekunami z kilku szkół wrocławskich oraz szkoły z Jeleniej Góry, Dobromierza, Legnicy, Gliwic, Makowa Mazowieckiego oraz gości z zagranicy.

Dzięki temu seminarium nawiązała się współpraca ze szkołami innych miast w kraju i z zagranicą, instytucjami zagranicznymi, placówkami kultury i sztuki, organizacjami pozarządowymi i nie tylko. I w następnym roku kalendarzowym zamierzamy wspólnie zorganizować kolejne spotkanie.

Nasi partnerzy tj. Uniwersytet Wrocławski, SP nr 90 im. prof. St. Tołpy, Akademia Sztuk Pięknych, WCDN mocno pomogli nam w organizacji całego przedsięwzięcia, służąc nam pomocą merytoryczną, salami w których mogły odbyć się te uroczystości oraz wystawa. Urząd Marszałkowski sponsorował bilety na Panoramę Racławicką. Jednostka Wojskowa wypożyczyła nam autokar bezpłatnie.

Całe to wielkie przedsięwzięcie zrealizowaliśmy ze środków własnych, własnej pracy społecznej, uprzejmości różnych uczelni, hotelu PATIO, zamku Książ oraz życzliwych sponsorów, którzy od już trzech lat wspierają działalność naszemu zespołowi nawet kiedy nie występowaliśmy jako organizacja.