Europejskie Stowarzyszenie Miłośników Nauki i Kultury

AKTUALNOŚCI

Nasze działania.
15
lis

Śladami wielkich odkrywców

Dnia 15 listopada 2006 r. w Klubie Muzyki i Literatury przy pl. Kościuszki 9 we Wrocławiu, Europejskie Stowarzyszenie Miłośników Nauki i Kultury PROGRESSIO zorganizowało wieczór europejski z cyklu „Śladami wielkich odkrywców”. Spotkanie tym razem było w całości poświecone kulturze i sztuce francuskiej. Honorowy patronat nad nim objął Attache kulturalny Ambasady Francji pan Marc Brudieu. Zaproszonych na uroczystość było ponad 30 osób, w tym pracownicy Urzędu Miejskiego, Kuratorium Oświaty, dyrektorzy, nauczyciele, obcokrajowcy, rodzice, młodzież i sympatycy Stowarzyszenia. Wszystkich gości serdecznie powitała pani prezes Bogusława Przewłoka

Rozpoczęciem wieczoru był ciekawy wykład o zarysie kultury francuskiej, który wygłosił pan Edmund Kaźmierczak. Podkreślił on jej wpływ na kształtowanie się ówczesnych jak i współczesnych trendów w bogatej kulturze europejskiej. Podczas uroczystości zaprezentowano bogaty program artystyczny, przygotowany przez uczniów Panstwowej Szkoły Muzycznych I i II stopnia. Młodzi ludzie wykonali na fortepianie, saksofonie i obojach utwory takich mistrzów jak F. Chopin czy C. Debussy. Uczennice z Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej oraz z LO nr VIII recytowały poezje francuska. Następnie Attache kulturalny, pan Marc Brudieu przedstawił krótką historię oraz aktualną „kondycję” dwóch dziedzin sztuki francuskiej: piosenki oraz kinematografii.

Kulminacyjnym punktem spotkania była degustacja czerwonych win oraz spróbowanie potraw oryginalnej kuchni francuskiej. Profesjonalny conseilleur – znawca i selekcjoner win zaprezentował wykwintne trunki z regionu Bordeaux oraz z Doliny Rodanu. Degustowano je ze specjalnie przygotowanymi przystawkami – różnymi rodzajami serów, mięs i owoców. Największym uznaniem wśród gości cieszył sie ziołowy pasztet francuski, sporządzony przez Mistrzów Polski w przygotowywaniu tego specjału.

Przy suto zastawionym stole był czas na wzajemne poznanie sie zaproszonych gości, dzielenie sie wrażeniami z występów artystycznych i rozmowy na tematy związane z Francją.

Ten wieczór odbył sie w niepowtarzalnej, kameralnej atmosferze, zapewnionej z jednej strony przez młodych artystów i urok magicznego miejsca, którym niewątpliwie jest klub, a z drugiej przez interesujących gości, aktywnie biorących udział w spotkaniu. Sądząc po humorach uczestników, wszyscy bawili sie wyśmienicie.

Stowarzyszenie stawia sobie m.in. za cel wszechstronną działalność w kierunku rozwoju kultury i edukacji oraz integracji europejskiej ogółu społeczeństwa, pośredniczy w wymianie młodych talentów na forum kultury europejskiej jak i pogłębia wiadomości o kulturze innych narodów, czego dowodem było to spotkanie.

Przemysław Duda